Какво би искал/а да потърсиш?

Биоразнообразието – сърдечният ритъм на Земята

Биоразнообразието поддържа човешкия живот. То е в основата на нашите общества, нашите икономики, нашите цивилизации.

Звучи гръмко, но е истина. Като се има предвид огромната значимост на биоразнообразието и ужасяващите темпове, с които го губим, е абсолютна необходимост да знаем повече за него. Този материал цели да предостави основна информация и любопитни факти по темата.

Какво е биоразнообразие?

Биологичното разнообразие (или биоразнообразието) е най-сложната и най-важната характеристика на нашата планета.

То представлява естественото разнообразие на живота на Земята във всичките му форми и взаимодействия. Всички видове живот – растения, гъби, животни, микроорганизми, изграждат нашия природен свят и са част от биологичното разнообразие. И всички те работят заедно в екосистеми, подобни на сложни мрежи, за да поддържат равновесието и живота на Земята.


Амазонска дъждовна гора. Източник: WWF

Екосистемите предоставят на нас, хората, жизненоважни екосистемни услуги. Те ни дават чист въздух, чиста вода, здравословна храна, лекарства, устойчивост, закрила срещу бедствия, подслон, естествени пространства, които да обитаваме и на които да се наслаждаваме. Нашето оцеляване зависи от тях. 

Дълго време екосистемните услуги се приемаха за даденост и се считаха за неизчерпаеми. Вече знаем, че не е така.

Колко разнообразно е биоразнообразието?

Умопомрачително разнообразно. До момента са идентифицирани повече от 1,2 млн. вида растения, животни и гъби. Огромно количество обаче все още не са описани от учените. Най-разпространените научни твърдения по темата казват, че на Земята вероятно има повече от 8 – 9 млн. видове. Но съществуват и предположения, че общият брой може да надхвърля 100 млн.

Всъщност едно от основните опасения на научната общност е, че в днешно време видовете изчезват с такава бързина, че ще изгубим много от тях, преди дори да сме разбрали, че ги има и да сме проучили ролята им в кръговрата на живота.


Вероятно съществуват милиони видове, които все още не са идентифицирани от учените. Източник: WWF

Колкото по-близо е даден регион до екватора, толкова по-голямо е биоразнообразието в него. В Амазонската дъждовна гора в Южна Америка, един от най-разнообразните в биологично отношение региони на планетата, виреят най-малко 40 000 вида растения. А на територия от само 150 декара в Борнео можем да открием цели 700 вида дървета! На целия остров има над 3000 дървесни вида.

В някои места по света има голям брой ендемични видове, т.е. видове, които съществуват само и единствено там. В един от най-южните райони на Република Южна Африка например (The Cape Floristic Region) се срещат над 6200 растителни вида, които ги няма никъде другаде на Земята. Районите с голям брой ендемични видове се наричат „горещи точки на биоразнообразието“. Учените и местните жители полагат специални усилия, за да ги опазят.

Биоразнообразие в България

Растения в България

Според Червената книга на България у нас има повече от 3900 вида семенни и папратообразни растения. В зависимост от тяхната морфологична близост и родствени връзки тези видове се отнасят към 902 рода от 159 растителни семейства.

По-големият брой от видовете в българската флора, около 3330, са спонтанно разпространени в равнините и планините в повече или по-малко естествени или променени от човешката дейност местообитания. Те образуват групата на автохтонните растения.

Спецификата на нашата флора до голяма степен се определя от българските и балканските ендемични растения. Това са 444 вида или 12,8% от естественото видовото богатство на страната, т.е. изключвайки чуждите видове. Българските ендемити са 174 вида, балканските – 270, посочва се още в Червената книга.


Изглед към Пирин. Източник: Shutterstock

Гъби в България

Гъбното разнообразие в нашата страна се изследва вече повече от сто години. Въпреки това са описани много повече цветни растения, отколкото гъби. Според Червената книга обаче гъбите не само са повече от цветните растения, но се очаква да се окажат и една от най-богатите на видове група организми – втората след насекомите.

Предстои да бъдат установени хиляди нови за страната видове, включително и нови за науката, посочва се още там. Потенциалният брой на видовете в българската микота е оценен на 20 670 (Денчев и др., 2005).

Животни в България

Макар страната ни е да малка по територия, тя е на едно от първите места в Европа по богатство на фауната.  И все пак съвсем не можем да твърдим, че познаваме животинското разнообразие у нас изцяло.

По данни от Червената книга може да се очаква, че на територията на България, включително в българския сектор на Черно море, живеят 60 – 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. До момента обаче в българската и чуждестранна научна литература са публикувани данни само за около 30 000 вида животни или за 50% от предполагаемото фаунистично разнообразие на страната. Очаквано най-добре проучени в България са гръбначните животни – 781 познати вида.


Дива коза в българската дива природа. Източник: WWF/ Евгени Димитров

Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров.

Важно ли е наистина биоразнообразието за отделния човек?

Жизненоважно е. Въздухът, който дишаме, водата, която пием, и храната, която ядем, зависят от биоразнообразието. Някои примери са очевидни: без растенията няма да има кислород, а без пчелите, които ги опрашват, няма да има плодове или ядки.

Други не са толкова очевидни - кораловите рифове и мангровите блата осигуряват безценна защита от циклони и цунами за живеещите по крайбрежието, а дърветата могат да абсорбират замърсяването на въздуха в градските райони.

Трети звучат странно - тропическите костенурки и паякообразните маймуни на пръв поглед нямат много общо с поддържането на стабилен климат. Но дърветата, които са най-ефективни в преработването на въглеродния диоксид от атмосферата, разчитат именно на видове като тях за разпространението на семената им.


Мангрови гори. Източник: WWF

Когато учените изследват дадена екосистема, те откриват безброй такива взаимодействия, усъвършенствани от милиони години еволюция. Ако не са нарушени, взаимодействията създават фино балансирана система, която допринася за устойчива и здрава планета.

Самото богатство на биоразнообразието носи ползи и за хората. Много лекарства се добиват именно от природата. А ако парите са водещо мерило, то екосистемните услуги се оценяват на трилиони долари. Според публикация в британското издание „Гардиън“ загубата на биоразнообразие само в Европа струва на континента 450 млн. евро годишно.

От културна и естетическа гледна точка всеки един от милионите видове е неповторим, истински уникална творба на природата. „Всеки висш организъм е по-богат на информация от картина на Караваджо, фуга на Бах или което и да е друго велико произведение“, пише професор Едуард О. Уилсън, често наричан „бащата на биоразнообразието“, в свой основополагащ труд през 1985 г.

Защо биоразнообразието е застрашено?

Човечеството оказва все по-голям натиск върху планетата. Използва и консумира повече ресурси от всякога. Съвременните политики често пренебрегват многобройните услуги на природата в полза на тесен набор от пазарни ценности, насочени към краткосрочен икономически растеж.

Приносът на природата за хората – регулиране на климата, осигуряване на прясна вода, плодородни почви или радостта и успокоението, които природата ни носи - се подценява и подкопава. Изсичат се горите, водните източници се замърсяват, извършва се прекомерен риболов в океаните, дивите животни се избиват или се търгува с тях, унищожават се домовете им. Това нарушава баланса, от който всички ние зависим.


Човешките действия увреждат значително природата. Източник: WWF

Ежедневно губим все повече от невероятното биоразнообразие на Земята. През последните 50 години то е намаляло драстично. Стотици хиляди видове са застрашени от изчезване. Тъй като местообитанията се свиват, по-малко видове могат да живеят в тях. Оцелелите имат по-малко партньори за размножаване, което води до намаляване на генетичното разнообразие.

Климатичните промени, причинени до голяма степен от човешките действия, засилват натиска на други стресови фактори върху природата и благосъстоянието на хората.

Какво прави WWF, за да опази биоразнообразието?

WWF е най-голямата природозащитна организация в света, с над 30 млн. поддръжници и офиси в повече от 100 държави. Нашата мисия е да спрем деградацията на околната среда и да изградим бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. Това може да бъде осъществено, ако съхраним биологичното разнообразие на планетата, гарантираме устойчивото използване на възобновяемите природни ресурси и намалим замърсяването и свръхпотреблението.

Ние работим усилено за опазване на околната среда по целия свят и постигаме положителни резултати – защитаваме и възстановяваме местообитания и видове, което носи много ползи и на хората.


Кадър от залесяване в Борнео. Източник: WWF

На всеки две години WWF изготвя доклада „Жива планета“, който е най-всеобхватното изследване на тенденциите в световното биоразнообразие. Той предоставя научнообоснован преглед на състоянието на природния свят и разглежда как взаимносвързаните кризи на загубата на природа и изменението на климата приближават Земята към опасни повратни точки.

Особено важно е, че докладът представя решения за трансформиране на енергийната, хранителната и финансовата система по справедлив и приобщаващ начин, който ще доближи света до постигане на глобалните цели в областта на природата, климата и устойчивото развитие до 2030 г.

Какво можеш да направиш ти?

Нашата планета е изправена пред огромни предизвикателства. Но опазването ѝ не е невъзможно. Всички ние – правителства, световни лидери, бизнеси, местни общности, организации, цялото общество – трябва да работим заедно. Само заедно можем да приложим трайни и работещи решения и да защитим бъдещето на природата.

Често сме чували мнението, че действията на отделния човек нямат значение. Това не е така. Човекът оказва въздействие върху планетата чрез това какво яде, какво купува, как захранва дома си, как пътува. Ако въведем положителни промени в ежедневието си, това може да изиграе важна роля в рамките на големите, общи усилия за опазване на природата.

Прочети съветите на WWF за природосъобразен начин на живот

Можеш да подкрепиш нашата мисия и като станеш закрилник на дивите животни на www.spasetedivatapriroda.bg/divite-zhivotni


Използвани източници:
Прочетете още:
© Shutterstock
Многообразието от видове на Земята е удивително. Източник: Shutterstock