The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Какво е екологична свързаност и защо е важна
Екологичната свързаност позволява на животните на сушата или във водата да се придвижват свободно от едно място на друго. Така те намират храна, партньори в размножителния период, нови територии за обитаване. Ако липсва свързаност, местообитанията се фрагментират, движението на дивите животни се ограничава и екологичните системи започват да се разпадат.Пример за свързаност (зелен коридор) от Белгия. Снимка: WWF
За съжаление, човешката дейност нарушава екологичната свързаност. Това, освен че вреди на важни природни процеси, може да доведе до конфликти между хората и дивите животни, тъй като те по-често влизат в контакт помежду си.
По цял свят WWF работи за увеличаване, поддържане и възстановяване на свързаността, като прилага различни стратегии в зависимост от видовете местообитания и животните в тях.
Свързаност по границата между България и Гърция
Проектът Connecting People & Wildlife in the Balkan Green Belt, по който си партнират Callisto и WWF България, има за цел да проучи свързаността на мечките и други големи бозайници в граничната зона между планината Орвилос/Славянка и най-западната точка на Родопите. Ще бъде изследвана територия, която влиза в рамките на две общини - Ексохи в Гърция и Хаджидимово в България.Екипът на проекта ще извърши наблюдения чрез поставяне на фотокапани и използване на трансекти. Всякакви признаци за жизнена дейност на бозайници (следи, маркировка, екскременти и др.) ще бъдат регистрирани в специално мобилно приложение. Фокусът е основно върху кафявата мечка, която е приоритетен вид, но ще бъде проучено присъствието и на сивия вълк, дивата свиня и сърната.
Специалистите ще работят на терен, за да получат данни за видовете в региона и заплахите пред тях. Освен това ще съберат и анализират информация за щетите, нанесени от едри хищници в околността през последните 15 години.
Важна част от работата ще бъде изследването на функционалността на тунела за мечки до ГКПП „Илинден“. Той бе отворен през 2005 г. с идеята да осигурява свободно и безопасно преминаване на едри бозайници. Дали обаче това наистина се случва ще установи екипът на проекта, като направи оценка на използването на тунела.
Тунелът е с обща дължина 447 м - 147 м в България и 300 м в Гърция.
Проектът ще включва и създаване на хабитатен модел на местообитанията в региона, чрез който да се констатира дали съществуват подходящи плътни зелени ивици, през които да преминават животните.
В помощ на местните общности
Работата на терен ще включва и срещи с местни жители от двете страни на границата. Сред тях ще се проведат анкети за отношението им към едрите хищници и проблемите, с които се сблъскват в съжителството с тях. На свой ред експертите ще ги запознаят с добри практики за избягване на конфликти с дивите животни, включително какви са мерките за предотвратяване на щети и процедурите за обезщетения.Допълнително ще бъдат разработени и полезни информационни материали за възрастни и деца, които ще се разпространят сред хората в региона.
Дейностите по проекта ще продължат до средата на 2025 г.
Проект Connecting People & Wildlife in the Balkan Green Belt се осъществява с финансовата подкрепа на проект BESTbelt на Европейския съюз.
© Shutterstock
© BestBelt