The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Крайречните гори са толкова богати на биоразнообразие, че приличат на екваториалните джунгли. Освен дом на стотици видове растения и животни, те са изключително важни за предпазването от наводнения и свлачища, като в същото време естествено пречистват водата в реката.
Крайречните гори се развиват в низините и равнините, на богати почви, заливани периодично от прииждането на реката. Представляват едно от най-уязвимите и редки местообитания. Макар да се срещат из цялата страна, заемат едва половин процент от площта на горските територии в България.
WWF, в партньорство с Изпълнителната агенция по горите и Регионалните дирекции по горите Русе и Пловдив, изпълни проект за възстановяване и опазване на естествени крайречни гори от местни видове около реките Дунав и Марица.
В рамките на проекта, който приключи през февруари 2019 г., заедно възстановихме 48,1 хектара (481 декара) крайречни гори. Освен залесяване за възстановяването, WWF приложи също иновативния Саарландски метод. Той позволява набелязване „дървета на бъдещето“ от характерен местен вид и отстраняване с природосъобразни методи на агресивни „конкурентни дървета“ от чужди видове, които пречат на развитието им.
Край река Марица възстановихме 160 декара гори. Бяха засадени дръвчета от местни видове като черна топола, полски бряст, дъб, бяла и черна елша и полски ясен.
В защитена зона Мартен-Ряхово край Русе възстановихме 321 декара крайречни гори. Залесихме с бяла върба и черна топола.
Разработено беше и Ръководство за възстановяване и управление на крайречните гори, чиято основна цел е да насочи вниманието на собствениците и стопанисващите тези територии върху техния специален статут и особености и да подпомогне специалистите в тяхната бъдеща работа при управлението и възстановяването им.
В проекта активно бяха включвани доброволци и по-конкретно – ученици, които помогнаха със засаждането и отглеждането на дървета. Участието на младите хора е много важно, тъй като е най-удачно културата за опазване и възстановяване на природните ресурси и биоразнообразие да се изгражда от ранна възраст.
Проектът е съфинансиран от инструмента LIFE+ на Европейската комисия и се реализира в периода между септември 2014 и февруари 2019 година.
Анализи на свързаността:
Анализ на свързаността
Анализ на свързаността - резюме
Анализ на свързаността - видове
Доклад анализ горски територии
Анализ на плановите документи
Свързаност на зони "Река Марица" и "Чирпански възвишения"
Свързаност на зони "Река Марица" и "Оризища Цалапица"
Свързаност на зони "Река Марица", "Река Мечка" и Чинардере
Крайречните гори - състояние и опазване:
Финален доклад по проекта LIFE Крайречни гори
План за постигане на устойчивост на консервационните дейности по проект LIFE13 NAT/BG/801 Крайречни гори
Крайречните гори - богатството, което не познаваме
Брошура Крайречните гори: ползи, състояние, опазване, 2017
Ръководство за възстановяване и управление на крайречните горски местообитания в България
ПРОЕКТЪТ Е СЪФИНАНСИРАН ОТ ФИНАНСОВИЯТ ИНСТРУМЕНТ LIFE+ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ И ДОПРИНАСЯ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА МЕСТНИ ВИДОВЕ В МЕСТА ОТ МРЕЖАТА ОТ ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ НАТУРА 2000.